Дали ще бъдат спиращи дъха небостъргачи или уникални, нестандартни форми - визията на архитектите за изграждане на музеи, концертни зали, стадиони и мостове е с най-високите изисквания.
В много случаи архитектурният бетон е модерното решение, независимо дали от гледна точка на инженерство, икономичност или естетика.
PERI предоставя на своите клиенти практически съвети и подкрепа при избора, проектирането и доставката на най-подходящите кофражни системи за техния обект. Най-добрите решения за постигането на видим бетон - от стандартно кофриране до специфични дизайни. Най-добрите резултати се постигат именно с хармонично сътрудничество между архитекта, изпълнителя и инженерите на PERI.
Основни принципи
Видимият бетон се е превърнал в един от най-характерните белези на съвременната архитектура. Никой друг строителен материал не позволява да бъде произведен или приложен по толкова много различни начини. Именно за това той се използва за почти всякакви конструкции. Благодарение на свойствата на пресния бетон и с подходящ кофраж може икономично да се изгради всякаква форма и то с подходящото за конкретния обект качество. Различните му свойства са класифицирани в четири категории според брошурата DBV (German Concrete Association), "Architectural Concrete".
Архитектурният бетон като конструктивен материал се влияе от:
- вида на кофража и кофражната система
- бетонната смес, вида цимент и добавки
- оцветяващи добавки
- избора на подходящо кофражно масло
- допълнително обработване на повърхностите - измиване, шлайфане, полиране и пясъкоструене
- хидрофобни и лакови покрития
Усъвършенстването на строителния бетон с високоякостни, олекотени, самоуплътняващи се и подсилени бетони (със стоманени или текстилни влакна) разширява възможностите за приложение.
DIN 18217 "Concrete Surfaces and Formlining" се счита за утвърден стандарт при изграждането на различни видове бетонни повърхности, но в него не са предвидени естетични препратки, понеже няма задължителни норми за производството на архитектурен бетон. Това е разбираемо, тъй като не трябва да се ограничава творческия потенциал на архитекта. Ролята му е възможно най-ясно и изчерпателно да опише идеите си за визията на бетона като конструктивен материал.
С помощта на брошурата DBV "Architectural Concrete", са категоризирани типовете архитектурен бетон и изискванията за тяхното качество като по този начин се предоставя добра техническа основа за проектантите, изпълнителите и инвеститорите. Силно препоръчително е при проектиране да се използва информацията от тази брошура.
Работен екип
За проектирането и изграждането на уникални повърхности с видим бетон, отговарящи на всички изисквания за качество, е изключително важно всички страни да координират работата си. Очакванията и изискванията, както на проектантите, така и на клиента към резултата трябва да бъдат реалистични.
Най-добрият метод за постигане на оптимални резултати е сформирането на работен екип. Тъй като при подписването на договора не е определено кой ще извърши самото изграждане на елементите, е най-подходящо да се направи консултация с компетентна фирма (напр. производители на кофраж) или опитни инженери. Избраните инженери могат да поемат ролята на координатор в екипа.