Кофражни техники в тунелното строителство
Повишаване значимостта на пътните конструкции
Тунелното строителство се използва навсякъде по света. Един поглед върху статистиката показва значително нарастване на трафика през последните десетилетия. Съществуват две основни причини, които стимулират това развитие: значителното увеличаване на броя на личните превозни средства и експоненциално нарастващата търговия със стоки, които трябва да стигат до всеки ъгъл на света възможно най-бързо и колкото е възможно по-лесно. Именно този икономически тласък обуславя развитието на инфраструктурата, която цели да спестява време и разходи, да бъде безопасна и да преодолява препятствия.
Децентрализация и преместване
Основната мисия на днешните пътища е да достигнем от точка А до точка Б, за възможно най-кратко време и по възможно най-надеждния и безопасен начин. Това важи, както за извънградските територии, така и за гъстонаселени градове, за които е характерен натоварен трафик.
В тази насока можем да определим тунелите и мостовите конструкции като изключително важен елемент на пътната инфраструктура. Те прекосяват планини и реки, скъсяват дистанции, преодоляват височини и избягват необходимостта от тежки кръстовища. Същевременно тунелите предпазват човека и природата от шум и вредни замърсявания.
PERI: Специалисти с поглед върху общата картина
Паралелно със строителството на тунели инженерите на PERI са се утрвърдили като специалисти във всички нива от проектирането и изграждането на големи обекти чрез изпитани методи за строителство и всяка свързана с тях информация и организационни етапи.
Екипът от инженери за такъв обект най-често е съставен от: геолози, геодезисти, инженери на фундаментите и пътни инженери, технолози за организацията, бетонирането, транспортните дейности и безопасността на труда. Изброяването на всички тези специалисти създава усещането за изключително сложна методика при строителството на тунели. В тази разнородна среда PERI се е доказала като надежден партньор при кофражните системи и скеле във всички фази на строителството - от идейното планиране до завършването на обекта.
Основни принципи и цели на тунелното строителство
Поддържаща роля на процеса на бетониране
Бетонът като строителен материал дава основните характеристики на елементите в тунелното строителство. Неговото усъвършенстване подобрява методите за строене, което позволява на инженерите да се фокусират върху проектирането на конструкцията и икономичността на решенията.
В хода на тези събития се наблюдава значителна разлика в значимостта на използваната технология. Докато кофражът, скелето и техните компоненти досега бяха по-скоро избирани на случаен принцип, те все повече заемат главната роля в самото изграждане и в организацията на работния процес. Гъвкавостта на модулните кофражни системи е ключовият елемент, който гарантира успеха на този сложен строителен процес.
Типове конструкции и носещи елементи
Основните признаци, по които се определя типа на носещата конструкция и елементите, са дължината на тунела и неговото напречно сечение. В допълнение трябва да бъдат взети предвид кривите и наклона на тунела и промените в ширината и височината на конструкцията. Тези отклонения са необходими за поместването на аварийните участъци за спиране, допълнителните изходи и галериите за достъп, свързващи съседни тунелни тръби или такива, водещи към повърхността.
PERI предлага системни решения при следните видове конструкции:
- открит монолитен способ
- открит полумонолитен способ
- закрит способ
- специфични решения при тунелното строителствою
В зависимост от геоложките условия и планираното оползотворяване на земни маси, е възможно използването на различни по напречно сечение носещи конструкции. Техният вид не зависи от избрания метод за строене. Правоъгълната форма е най-икономичното решение, но въпреки това в зависимост от носещата рамка, кръглите и елипсовидни форми имат значителни предимства.